Ahoj plavci, ahoj plavečtí fanoušci!

Nikdy jsem nikdy podobný článek nepsala, ale bohužel mě situace českého plavání dohnala až k tomuto řešení. V první řadě – cílem těchto pár vět není kritika, nýbrž je to jen volání o pomoc od člověka, který je součástí celého systému. Chtěla bych se pouze zamyslet nad tím, co u nás nejspíš děláme špatně oproti úspěšným plaveckým zemím.

V reprezentaci dospělých se pohybuji již od svých 15ti let, což je nyní osm let v A týmu reprezentace. Bohužel jsem zatím nemohla vyzkoušet zahraničí, proto budu pracovat jen s informacemi, které jsem se buď dozvěděla, a nebo to tak nějak odkoukala sama. Bohužel, za těch 8 let se toho moc v reprezentaci nezměnilo…

Olympijský rok českým plavcům nevyšel. Ani jedna medaile z Mistrovství Evropy, i když byly během roku dvě (krátký a dlouhý bazén) a na Olympijských hrách ani jeden rekord, semifinálové či finálové umístění. Proč? Při hledání úspěchů plavců na OH jsem zjistila jednu věc – my ty Olympiády neumíme. Ano, vždy se našla jedna výjimka, která udělala radost ( Simča Baumrtová v Londýně, Dan Málek v Sydney a pár dalších jedinců ). V Pekingu padl alespoň český rekord. Teď nic. Je to snad trest pro nás, že se za poslední roky nic nemění? Za to, že si stále sebestředně myslíme, že vše děláme dobře? Nechci shazovat výkon Honzy Micky, plaval téměř český rekord, ale bohužel… Je tam slovíčko téměř. Říká se, že 70% sportovcům se na OH nepodaří předvést výkon, na který mají. Je to syndrom pěti kruhů. Kdo to nezažil, asi s tím bude těžko souhlasit.. Ale my neměli ani těch úspěšných 30%!

Další věc, která mě zaráží, je naprostý nepoměr úspěchů v krátkém a dlouhém bazénu. Nejen medailových, ale také finálová či semifinálová umístění. Samozřejmě, někdy využijeme toho, že se nejlepší plavci krátkých bazénů nezúčastní. Ale proč nemáme takovou sebejistotu i v dlouhém, právě tom olympijském bazénu? A víte kolik je v republice 25m bazénů? A kolik jich je 50metrových? Ano.. Moc těch „padesátek“ není. V Maďarsku udělali před x lety obrovskou reformu podpory plaveckého sportu a vystavěli padesátimetrové bazény. A kde je Maďarsko teď? Je to jedna ze světových plaveckých velmocí.

4 letý olympijský cyklus. Každý sportovec na světě to zná. Každý ví, jak to funguje. Dopředu stanovené cíle, nejlépe i s odhadem výkonnostního růstu s vrcholem na OH. Ne vždy to samozřejmě vyjde, ale to jsou zkrátka ty „kruhy“. 4 letý propracovaný plán soustředění, vrcholů, odpočinku. A proč se mi zdá, že my jedeme od soutěže k soutěži? Soustředíme se na Mistrovství Evropy v krátkém bazénu, na Mistrovství světa, na Univerziádu.. Ale přitom vše má vést k vrcholu všech vrcholů – k Olympijským hrám. Již teď by měl nejspíš být pomalu hotový projekt na další 4 roky. A my nemáme ani termínovou listinu závodů na další rok. To mě přivádí k další myšlence – Český pohár v plavání. Je už tady x let bez velké změny. Plavci neustále objíždí téměř co 14 dní závody (v zimní části), v letní sezóně se to občas taky nakupí ( přibyde liga družstev ). A konkurence? Až na pár mítinků, kam přijede dobrý zahraniční plavec, se k nám cizinci moc nehrnou. A kde se máme teda naučit závodit? My potřebujeme závodit s těmi lepšími, psychicky i fyzicky si zvykat na náročnost toho plavat dobře ráno i odpoledne. Zvykat si na tlak závodů a hlavně – nebát se soupeřů. My jako malé Česko přijedeme na závody, sedíme a koukáme po ostatních, jaké novinky si přivezli, jak jsou velcí, jak jsou svalnatí a jak mají to a to. Ale vždyť my se máme soustředit sami na sebe. Máme předvést to, co umíme. Musíme závodit, Evropa by s námi měla zase počítat, tak jako to bylo kdysi za medailových žní Ilony Hlaváčkové a Květoslava Svobody.

Reprezentace ČR. Jeden hlavní trenér, osobní trenéři nejlepších, fyzioterapeut a doktor. Nesedí vám tam něco? Ano, chybí něco jako manažer nebo člověk, který se o chod reprezentace, o dohled nad plavci, zařizování soustředění a závodů bude starat. V angličtině je jako „head coach“ – je tam sice slovo trenér, ale spíše na vše dohlíží, popř. něco nařídí a upraví. Jak to funguje v jiných zemích – plavci sice jedou na soustředění a pokud s nimi nejede osobní trenér, vezou si svůj program. Každý svůj. Plavání je individuální sport, proto ta reprezentace je spíše zastřešujícího charakteru, má se o ty nejlepší starat a snažit se jim zajistit vše potřebné. Bohužel, nemůžu souhlasit s tvrzením, že nejprve musíme být úspěšní a až pak budou prostředky k dobrému zázemí. NE! Nejprve snad musíte ten výkon někde zasadit, pak až sklízíte ovoce. Netvrdím, že musíme jezdit na soustředění za milion. To kdepak.. Ale mít systém přípravy reprezentace, kterému budou plavci věřit. Co myslíte, věří teď plavci reprezentaci, potažmo svazu a naopak??

V plaveckém světě se ty reklamy a sponzoři nikdy moc neřešili (alespoň mi to tak přišlo). Nevidím do ekonomických záležitostí svazu, proto se nebudu do tohoto tématu moc pouštět, jen jedinou věc bych chtěla zmínit. Propagace sportu. Jaká u nás je? Dle mě – malá. Ano, jsou tady záchvěvy změny, kdy už s námi jezdí novináři a konají se moc hezké tiskové konference. Ale v dnešní době sociálních sítí to musí být přeci mnohem rychlejší a hlavně zajímavější. Vždyť plavání je krásný sport, stačí pár videí, fotek a sdílení a o plavání bude alespoň trošku větší zájem. My dokážeme sami sebe shodit už v rozhovoru po závodě. Proč? Je to těžký sport, všichni by chtěli plavat osobní rekordy, ale je to pořád jen sport. Jednou je člověk nahoře a jednou dole. Buďme trošku nad věcí, nedělejme z komára velblouda a užívejme si ten sport!

Děkuji vám za váš čas,

Bára Závadová

pozn.: Všechny postřehy se týkají seniorské reprezentace, jsou to mé názory a nejsou proti nikomu osobně namířené. Sama jsem zklamaná ze svých výsledků, plavání miluji, obětuji mu téměř svůj veškerý čas. Chtěla bych, aby to byl sport oblíbený, úspěšný a aby se do budoucna odrazil ze „dna“, kde se teď nachází. Když už se to nepovede za mé kariéry, tak si přeji do budoucna už jen lepší chvilky pro české plavání.


image.jpg