Okej.. Tak možná to nejsou úplní sprinteři. Soustředí se spíše na 100 kraul a 200 kraul. Ale i tak! Minule jsem vám psala o týdenním pobytu, který nás čeká na Bond University. No a jak to celé vypadalo a jak jsme si zatrénovali? Očekávala jsem hodně sprintů, ne moc velkou aerobní zátěž.. Ale kdeže! :-)

IMG_3139.JPG

Trénovali jsme ve skupině, kterou vede Richard Scarce a největší hvězdou je Cameron McEvoy (nejrychlejší 100 kraul v historii v textilních plavkách, stříbro MS 2015 na 100vz) , Alexander Graham (člen štafety na MS v Budapešti) a znakařka Madi Wilson (stříbro z MS v Kazani na 100znak), která tady plave teprve 14 dní, předtím byla v Brisbane u trenéra Michaela Bohla.

No a co Bůh chtěl i nechtěl, trefili jsme se zrovna do týdne, kdy mají "naplavávací" období. Takže pro mě paráda, pro Honzu katastrofa. Tréninky byly psané spíš pro plavce, kteří plavou 400vz.  

Hned v pondělí ráno jsme přijeli na bazén - v 5:15 (!!!) a očekávali velké věci.. No, až tak moc se toho nedělo. Vyřídili jsme si kartičku a byli posláni do posilovny, kde se máme rozcvičit a za chvíli začne trénink. Při rozcvičováni byla nejoblíbenější věc válec a občas míčky, nikdo neudělal žádný větší pohyb.. Spíše takové to válení se po zemi (rozuměj válci nebo míčku) , rozlepování ještě zalepených očí a lehká konverzace. V 5:30 přišel Cameron, lehce se protáhl a za 10 minut na nás mávnul rukou Rich (trenér), ať se jdeme připravit, trénink za chvíli začne. 

A přišel očekávaný okamžik.. Jaký bude trénink nejrychlejšího muže na 100 volný způsob v textilní historii plavek? 

9x300! Ano, vzpomněla jsem si na tréninky pod panem Strnadem, kdy nás tohle taky "bavilo" každé pondělí rano. Jak už jsem psala, veškerou aerobní práci plavou v Austrálii stupňovaně a zde to nebylo výjimkou. První 300 stupňovaně po 100, druhá 300 stupňovaně každá 100 a třetí negativně 150 + 150. Start ve 4:30. Kluci to tam bez problému dávali okolo 3:10... Na dlouhém! 

Dobrá, říkala jsem si, že to byl asi jen pondělní ranní trénink, odpoledne to bude už jinak. Ale ne. Naštěstí jsme plavali mou oblíbenou sérii 3x (400vz start 5min. + 4x100 stupňovaně hlavním způsobem ve startu 1:20/1:30/1:40). A zase předváděli skvělé výkony, 400ky okolo 4:20 a stovky začínali za 1:04 a končili hluboce pod minutou)

Přiznejme si, kdo z našich plavců, připravující se na 100 a 200 volný způsob, by toto plaval... Já jsem měla po celém týdnu taky dost! 

Vstávání ve 4:15 nebyl žádný med, ale člověk si zvykne. Zvykne si i na tu pohodu, kdy nevadí, že se mezi sériemi čeká klidně i 5 minut. Zvykne se na to, že po hlavní sérii se člověk hned nevyplave, ale chvíli prostě jen tak stojí. Že místo vyplavání jsou nohy rychle/lehce. Že když se plave "hard", tak se plave hard. Že jeden trenér zvládne osm drah a nic mu neunikne, dokonce vede neustálou konverzaci s kýmkoli z týmu. Že sprinteři odplavou hlavní sérii, odplavou ji výborně, ale na vyplavání už tolik nesejde..  

Samozřejmě, přišly na řadu tréninky, kde bylo pár padesátek. Ale bohužel, v tomto týdnu měli jiné plány. Nejhorší trénink pro mě byl 24x100 kraul v 1:30, stupňovaně ze svižna do velmi rychla po stovkách. To víte, snažím se udělat dojem a držet se kluků. Časy 1:06/1:04/1:02 pro mě a kluci plavali o cca 4-5 vteřin rychleji. Večer jsem byla úplně hotová.

Zajímavé bylo, že na konci tréninku si dali nějaké netradiční úseky na maximum. 10m/20m/35m/40m a nebo taky 5m - od praporků s dohmatem. Všichni (až na mě :)) byli mrštní a straaašně rychlí. I když to bylo po 2 hod. tréninku. 

IMG_3023.JPG
IMG_3024.JPG
To bylo teda posilovna!!  

To bylo teda posilovna!!  

Samozřejmě, tohle období jim netrvá věčně. 7-8 týdnů před vrcholem jdou víc a víc do rychlosti a tréninky se kompletně mění. Je to škoda, že jsme je neviděla v tom nejlepším, ale alespoň jsem viděla, že se maká všude a na všemožné disciplíny stejně. Tvrdě.  

Jo a víte, jakou výhodu mělo trénování na Bond University? Hned pár set metrů od bazénu byla nejúžasnější kavárna, kterou jsem tady navštívila. A božská káva! Škoda, že jsme ji objevili až v pátek..

Ach jo, země zaslíbená snídaním = země zaslíbená Báji.. :)

Ach jo, země zaslíbená snídaním = země zaslíbená Báji.. :)

No a co nás čekalo o víkendu? Zaletěli jsme se podívat do města Olympijských her v roce 2000 - Sydney. Bylo to krásné!! Sice je tady podzim a lehce nám pršelo.. I tak to rozhodně stálo za to! A navíc - alespoň se tam budu muset vrátit v lepším období! :-)

FullSizeRender.jpg
IMG_3181.JPG
IMG_3400.JPG
Honza měl narozeniny.. dárek byl výket do Sydney a dort byly španělské asi koblížky. :)) 

Honza měl narozeniny.. dárek byl výket do Sydney a dort byly španělské asi koblížky. :)) 

Tak toto byl týden na jiném místě na Gold Coast. Teď už jsem zpátky v polohovkářské skupině a začínáme do toho šlapat zase o trošku víc. Už se mi to tady krátí, zbývá nějakých 40 dní...  

Zajímá vás něco víc? Tak mi pište do komentářů a do zpráv na FB a instagramu. Budu ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu, že se vám to líbí i že nelíbí.  

Mějte se krásně! 

Vaše Baruš  

 

FullSizeRender.jpg