Vím, že už uběhly dva měsíce. A ano, vím, že to píšu pozdě. Ale měla jsem toho sama celkem dost a nechtěla jsem tento článek odbýt, tak jsem se k tomu dřív nedostala. Začala jsem trénovat pod novým trenérem (ano, mé výsledky stály za starou bačkoru, tak byl nejvyšší čas se porozhlídnout jinde), přesunula jsem se z high performance centre do oddílu, kde jsem značně nejstarší. Ale alespoň mám pro Vás zase co psát, protože se pohybuju mezi plavci od 13ti let, přes juniorskou kategorii do 20ti let, až po ty nejstarší. Už teď toho mám víc než dost co Vám povědět. :) Tak snad Vám nevadí, že dnes se vrátíme trošku v čase, ale účastníci si připomenou, co vše za jeden víkend zažili, co se naučili a ti co nebyli se alespoň dozví, o co přišli, hihi. :-) 

DSC_0634.jpg

A jaký to byl víkend! Stálo mě to pár vrásek a šedin, ale stálo to za to! Nabili jste mě energií a radostí, všichni. Skvělé děti, úžasní trenéři a také mi kamarádi, bez jejichž pomoci bych to jen těžko zvládla.  Děkuji, že jste to se mnou riskli a přihlásili se do naší první Akademie, která se Vám snažila nabídnou něco jedinečného. A to se nám snad povedlo. V dnešním článku Vám chci popsat, co jsme o víkendu zažili a něco málo z toho, co jsme si mohli odnést. Protože člověk zapomíná rychle, tak ať si to připomeneme. :-) 

Rychlá vsuvka… všechny fotky si můžete prohédnout na webu https://photoswim.rajce.idnes.cz/swim_academy_BARA_2019/ a video z akce https://www.youtube.com/watch?v=YY7Ju2UchBA


A koho jsme mohli v Olomouci vidět? Přivítali jsme nejlepší plavce/ naše hvězdy/ z Česka a Slovenska. Ríšo Nagy, Tomáš Klobučník, Andrejka Podmaníková, Marťa Moravčíková, Pavel Janeček. Ti všichni se Vám věnovali jako trenéři a dávali Vám rady ze svých zkušeností a dovedností. Navštívit nás přijela také nejlepší plavkyně ČR Bára Seemanová, která se Vám snažila předat něco ze svých tajných triků. Odborné hosty Vám představím níže, ale v rychlosti to byli: Zuzka Jarošová (fyzioterapeutka, www.fitrodinka.cz ), Jiří Dostál ( sportovní lékař, www.centrumsportmd.cz ), Elen Malá ( terapeutka, www.dlinefit.cz ), Umimplavat ( videoanalytika, www.umimplavat.cz ). Za podporu, ať už finanční nebo svými produkty bych chtěla moc poděkovat firmě Terezia Company s.r.o., se kterou už dlouhodobě spolupracuji a také prodejci plaveckého vybavení Arena water instinct. Nemůžu opomenout Kantors creative club, kteří se mi starají nejen o web, ale také nám vymysleli všechna loga a grafiku. A je skvělá!! Díky moc!!

DSC_0605.jpg


Tak a jak tedy víkend probíhal? Pátek byl trošku hektický, špatně jsme odhadli dopravní situaci na D1 a přijeli tak akorát na plánový příjezd účastníků, takže se omlouvám, že ubytování a prvotní informace byly předány tak nějak narychlo. Do příště se polepším. Slibuji! Jelikož jsem měla možnost zvolit jen jeden víkend, z různých časových a termínových důvodů, nebyl v pátek odpoledne trénink. Děti měly Olympiádu mládeže v Liberci, někteří dojížděli z různých končin a nestíhalo by se to. Snad budeme mít příště luxus zvolit si lepší termín a třeba se nám povede uspořádat Akademii i na více dní… Zpátky k tomu pátku ale. Po večeři jsme se sešli na oficiální přivítání, představení jednotlivých hostů a plavců, rozdělení do skupin a ukázali jsme vám předběžný časový harmonogram. I když.. Jak jste sami mohli vidět, bylo to hodně benevolentní a díky AC Baluo za vstřícnost, že jsme nemuseli dodržovat všechny časy jak byly předepsány. Třikrát hurá Olomouci! Zvládli jsme i úvodní přednášky naší fyzioterapeutky Zuzky, která nám ukázala, že každé tělo je jiné, má jiné předpoklady a ne všichni dokážeme s naším tělem stejné výkony. Každý jsme jedinečný, na to nesmíme zapomínat. Po Zuzce následovala přednáška o zdravém životním stylu od Elen, co by jste měli zařadit do svého jídelníčku a co vynechat. A to by na úvod stačilo.. 


Sobota byla totiž velmi náročná. Vůbec jsme Vás nešetřili! :-) Plavci byli rozděleni dle věku do mladších a starších. Ráno i odpoledne jsme měli 1,5 hodiny suchou přípravu a 1,5 hodiny tréninku ve vodě. Ráno začala skupina mladších rozcvičkou, následoval trénink ve vodě, naopak skupina starších měli první plavecký trénink a po něm protažení. Odpoledne se skupiny vystřídaly. 

Suchá příprava (rozcvička a protažení) bylo opět pod vedením fyzioterapeutky Zuzky Jarošové, která se  věnuje fyzioterapii dětí a hlavně správné implementaci cviků do reálného tréninku. Proto jsme zvolili místo klasické přednášky praxi a Zuzka ukázovala dětem a trenérům, co je při rozcvičce a protažení správné či žádoucí a co úplně zbytečné. Takže teď už víme, že jen protočit ruce před tréninkem nestačí… 


Tréninky ve vodě byly pod vedením našich hvězd. Každý měl na starosti jednu dráhu a dal trénink dle libosti. Někde se plavalo víc sprintů, někde více motýlka. ( jsem si jistá, že skupina Páji a Ríši si to pamatují moc dobře viďte ). Nebudu tady vypisovat jednotlivé tréninky a cvičení, měli jste tam být! :-) V sobotu odpoledne jsme oddělili prsaře od ostatních stylů. Prsařský trénink vždy vyžaduje více vysvětlování, více pozornosti, více místa a někdy i názornou úkazku, tak proto jsem poprosila “lidi z oboru” a dětem se věnovali rekordmani v prsařských disciplínách - Marťa, Tomáš a Andrejka.


Trenéři měli volný přístup k čemukoliv, co je zajímalo. Ať už to byla tělocvična a nebo bazén, mohli se ptát na cokoliv a kdykoliv jste si jen přáli. Děkuji Vám za to, že jste tak opravdu udělali. Tohle bylo naším cílem. :-)


V sobotu dopoledne byl pro trenéry také naplánován workshop umimplavat.cz, kde Vám kluci pomocí GoPro kamer ukazovali, jak si správně sami udělat videoanalýzu, natočit své svěřence pod vodou v domácích podmínkách kdykoliv je potřeba, jaký úhel je správný, atd. Tohle se Vám může hodit dnes a denně, pod vodu lidské oko jen těžko dohlédne. Trenéři si mohli samotné natáčení vyzkoušet, sami poznali, že není to žádná sranda. Rišo jim sloužil jako modelka a pěkně si zamakal. Děkuji kluci za Vaši práci! Byli jste skvěli! :-)


Hned v sobotu po obědě jsme neměli moc dlouhou pauzu a přivítali mezi námi dalšího hosta - sportovního lékaře Jirku Dostála. Věděla jsem, že Jirka bude mít co říct na x hodin, ale my byli bohužel limitování jen dvěma. I tak nám toho řekl fůru a kdyby nemusel utíkat za svým synem, tak by jste ho svými otázkami zdrželi až do večera. 

V krátkosti Vám vypíšu pár poznámek, které by měl mít každý sportovec, trenér, rodič, zkrátka každý člověk pohybující se ve sportu na paměti. 


Obecně existuje 5 opravdových limitací výkonu. Jsou jimi:

 • Energie

 • Ekonomika pohybu

 • Vůle

 • Zdraví (potažmo imunita )

 • Strava


Pokud hledáte důvody, proč vy nebo váš svěřenec nepodává výkony, na které trénuje nebo které by jste si přáli, zkuste se podívat na těchto pět bodů. Stačí, aby jeden z nich nefungoval nebo byl slabší a nemůžete očekávat 100% výkon. 

Pan doktor Dostál nám doporučil knihu od Jana Olbrachta - “Science of winning”. Věnuje se v ní porozumnění laktátu, jak správně využít energii, jak ji počítat. Celkově vám bylo řečeno, že znalosti bohužel nenajdete jen v česky psané literatuře. Kdo chce vědět víc, musí zkrátka lehce ustoupit ze svého komfortu.

To, co v České republice a na Slovensku děláme správě, je určitě objemová příprava. Sama jsem si prošla naplaváváním kilometrů a kilometrů pod Víťou Hartmannem, Jiřím Kyněrou, paní Jaroslavou Passerovou a roky pod panem Jaroslavem Strnadem. Ano, plavala jsem nejlepší výkony. Pokud máte dobrá aerobní základ, zvládnete všechno. Důležité je včas zařadit anaerobní složku a rychlost. A zvolit tento trénink správně. 

Další důležitou a velmi podceňovanou složkou tréninku je DÝCHÁNÍ. Nejčastější limitací je pro nás výdech, kdy se zbavuje tělo CO2. Pokud nedýcháme správně, nedostává se nám potřebné množství kyslíku. Naučte se správně dýchat, správně brániční dýchání. Uvidíte, že Vaše tělo se bude s laktátem potýkat lépe. ( tip: podívejte se na video cyklisty Chrise Frooma z roku 2013 v Mont Ventoux a jeho únik… kýve hlavou, aby podpořil expiraci. )

Pamatujte, plavec s nejlepším VO2 max nemusí být nejlepší plavec. Je tam spousta dalších ukazatelů, ať už fyzických nebo mentálních. 

Krátká rada pro trenéry na závěr, jak poznat, zda váš svěřenec maká na 100%. 

 • ZPÍVÁ SI

 • MLUVÍ

 • MLČÍ

U děti si ale dávejte pozor, pokud nemluví ani při lehčím zatížení, tak je to nebaví… A sport by vás/je/nás měl především bavit. Tak na to nezapomínejte. :-) 

V sobotu večer nás čekalo jedno překvapení. Má kamarádka Věrka Kopřivová, reprezentantka ČR, trénuje už nějaký ten rok v USA. Shodou okolností byla v Praze na soustředění před Univerziádou a bydlí kousek od Olomouce. No a slovo dalo slovo a ona v sobotních odpoledních hodinách ukázala spolu se svým trenérem u nás! Myslím, že pro všechny to byla skvělá zkušenost poznat trenéra z americké vysoké školy, ze systému, který je tak jedinečný na světě. I když byla přednáška krátká ( každou větu jsme museli překládat ), myslím, že by se našlo spousta dalších otázek. Naštěstí byl trenér poblíž i na nedělní trénink, který jsme mimochodem vymysleli tak nějak dohromady, a mohl zodpovědět na další věci, které vás zajímaly. 

Co bych vypíchla jako takové důležité sdělení, které nám jeho povídání dalo -

 • správný tým je půlka úspěchu

 • Každý plavec je jiný a tím jedinečný, naučte se rozpoznat jeho silné stránky

 • Ne všichni dělají plavání pro zlatou medaili, některé to zkrátka jen baví - nechte je v tom, netlačte zbytečně na pilu

 • Pokud chybí v trénování radost je trénování poloviční

 • Komunikace

Potřebuje to další vysvětlení? Psala jsem o tom už několikrát… Plavec a trenér musí být pro sebe navzájem. Musí si důvěřovat. Když není trenér na tréninku na 100%, není tam ani plavec. 

Šťastný plavec = rychlý plavec.

V neděli jsme měli všichni dohromady trénink, který byl polohově zaměřený a po něm následovaly štafety. Musím říct, že jsem byla potěšena, jak všechny děti zvládly náročné sprinty a celý trénink, byla na ně radost pohledět. 

No a závěr byl skvělý! Nejen, že jsem skončila taky ve vodě, ale děti si pro mě připravily poděkování!! Mám ho pořád natočené a bylo to tak dojemné! Je to krásná odměna za to, co síly za tím stálo. Všichni účastníci dostali účastnický list za absolvování Akademie. Na závěr jsme pořídili nějaké ty fotky na památku, nadlábli se obědem, řekli si čau příště a rozjeli se do svých domovů. 

Závěrem bych vám chtěla říct pár slov. Bylo to poprvé. Poprvé, co jsme pořádali něco na více dní. Poprvé, co jsem měla na starosti 60 lidí na celý víkend. Omluvte nedostatky, odpusťte chyby. Nesnažila jsem se o to být perfektní, mým cílem bylo to, aby jsme si to všichni užili a měli úsměv na tváři pokaždé, když si na tento víkend vzpomeneme. Mým cílem bylo ukázat to, že aby se z Vás stal Olympionik, nestačí jen plavat. Musíte být zdraví, mým kolem sebe kamarády, dělat pro to něco navíc. A že každý jsme jiný, na každého z nás platí jiný recept. Jedno máme ale společné - plavání nás baví. Pro plavání žijeme. Tak ho žijte hezky. 

Chci poděkovat své mamce za její obětavost a za její důvěru. Věří ve mně tak, jak správný rodič má. Vymyslela jsem si tuhle Swim Academy, měla nápady, ale z Austrálie by se to těžko organizovalo. To ona udělala všechnu tu práci okolo. Mami, díky!


Budu tady mít takové sentimentální okénko, ale nedá mi to.. Bez mých kamarádů, kteří se na víkend uvolnili a přijeli mi pomoc, bych takový víkend uspořádala těžko. Přijeli za mnou, přijeli mi pomoci, i když nemuseli. Uvědomila jsem si, že mít takové kamarády kolem sebe, je jedna z nejlepších věcí na světě. Při sobotním večerním posezení ze mně ta tíha nějak spadla a já si uvědomila, jaké štěstí mám. Musím říct, že při odletu zpátky do Austrálie, mi vlhly očka. Nebudu hrát hrdinku - chybíte mi. Díky za Vás a díky za váš čas. Byli jste boží. 

Nejčastější otázka na konci Akademie - bude to i příští rok? A bude to na déle? Mám v hlavě nějaké nápady, kterými bych chtěla oživit české plavání. Takže - berme toto jako 1.ročník, s tím že další bude, jen vám nedokážu říct kdy přesně. Bavili jste mě, bavil mě celý víkend. A o to v životě jde - dělat co nás baví. 

Tak se mějte krásně a přeji Vám skvělý vstup do další sezóny, do dalšího školního roku. 

Myslím na Vás!

Vaše Bára

DSC_0521.jpg
DSC_0254.jpg
DSC_0074.jpg
DSC_0168.jpg
DSC_0369.jpg
DSC_0023.jpg
DSC_0600.jpg
DSC_0550.jpg