Sportovní kariéra

Bára se plavání věnuje po vzoru své maminky od deseti let. Všechny své fyzické i psychické předpoklady uměla zužitkovat už v žákovských kategoriích, kde začala sbírat své první medaile. Pod vedením trenéra Vítězslava Hartmana Bára v roce 2010 vybojovala na olympijských hrách mládeže v Singapuru svou první velkou medaili, když obsadila třetí místo v disciplíně 200 metrů polohově. Ve svých 17 letech měla za sebou několik evropských šampionátů dospělých. Šestá skončila v polohovém závodě na 400 metrů na ME 2010 v nizozemském Eindhovenu. Na mistrovství světa v krátkém bazénu v Dubaji dosáhla na finálovou účast ve své nejsilnější disciplíně 400 m polohově a obsadila sedmé místo. Tento výsledek dokázala zopakovat i v roce 2011, když na mistrovství světa na dlouhém bazénu obsadila sedmé místo. Výsledným časem 4:36,96 téměř o 5 s překonala svůj vlastní český rekord a splnila limit A pro účast na olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Na zimním evropském šampionátu 2011 dlouho bojovala o medaili na trati 400 m polohovým způsobem, která ji nakonec unikla o 35 setin sekundy, a v novém českém rekordu 4:28,21 obsadila čtvrté místo. 

Za rok 2011 Bára poprvé v kariéře vyhrála anketu Plavec roku. Olympijský rok 2012 pro Báru začal odměnou za všechnu dřinu v podobě bronzové medaile z ME v Debrecenu na 400 m polohovým způsobem. Na olympiádě pak Bára pod tlakem a nervozitou nedokázala prodat vše, na co měla, a obsadila pod svá očekávání 15. příčku. Na konci tohoto roku se na MS na krátkém bazéně v Istanbulu dostala na svou hlavní trať do finále. Rok 2013 byl ve znamení školy a změn. V květnu Bára úspěšně odmaturovala na Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových. V létě při MS v Barceloně se Bára opět podívala do finále. Poté ukončila své působení v Ostravě a spolupráci s panem Hartmanem. Přešla do Prahy k panu Strnadovi a začala se připravovat s jeho tréninkovou skupinou na Strahově. V zimě si opět vyzkoušela chuť finále na ME na krátkém bazénu. Barbora brambora si Bára říkala po ME v Berlíně 2014, když ji opět medaile na 400 m polohově o kousek utekla a obsadila tak nepopulární čtvrtou příčku, ke které přidala páté místo na poloviční trati. Ani v prosinci 2014 Bára nechyběla ve finále na MS v Doha.

Dosavadní životní sezóna Báry přišla až v roce 2015. Kromě získaného titulu Plavec roku za rok 2014 se Báře podařilo hned několik velkých úspěchů. Už v dubnu jako první sportovec České republiky splnila limit na olympijské hry v Riu de Janeiru v roce 2016. V červenci při Letní světové univerziádě v jihokorejském Gwangju získala stříbrnou medaili na svou hlavní disciplínu. Vrchol však přišel v srpnu ve správný čas – na mistrovství světa v Kazani. Zde Bára dokázala po dlouhých čtyřech letech vylepšit svůj osobní a zároveň český rekord na 400 m polohově, který má nyní hodnotu 4:35,60. Tento výkon stačil na páté místo na světě.